سخن دبیر نشست

نیاز حیاتی بشر به محصولات کشاورزی از یک سو، و ضرورت حفظ منابع راهبردی، نظیر آب و خاک، و نیز محیط زیست از سوی دیگر، سیاست­گذاران کشاورزی دنیا را به استفاده موثر، به‌هنگام و بهینه نهاده­‌های کشاورزی سوق داده است. این راهبرد ضمن داشتن مزایای اقتصادی، از استفاده بیش از نیاز واقعی نهاده‌ها و ورود مواد شیمیایی کشاورزی به چرخه غذایی انسان از طریق رسوب در محصولات کشاورزی یا نفوذ در آب‌های سطحی و زیرسطحی، و در نهایت در بدن انسان جلوگیری می­‌کند. علاوه بر این، آب و خاک دو منبع مهم کشاورزی هستند که وضعیت هردو روزبه‌روز بحرانی‌­تر شده و در برخی موارد شرایط بسیار نگران­‌کننده است. یکی از راه حل­‌های عمده این مشکلات استفاده از روش‌های مدیریتی جدید در سامانه‌های کشاورزی و استفاده از فناوری‌های نوین به­ منظور مدیریت بهینه نهاده‌ها می‌باشد. امروزه این امر در کشاورزی دنیا تحت عنوان کشاورزی دقیق مطرح است. در کشاورزی دقیق قبل از اعمال نهاده‌ها، مقدار مورد نیاز با پردازش اطلاعات جمع‌آوری شده از مزرعه تعیین و سپس اعمال می­شود.

با توجه به شرایط جغرافیایی کشور ایران که از کمبود منابع کشاورزی رنج می‌برد، مدیریت مصرف نهاده‌ها در تولید محصولات کشاورزی دارای اهمیت مضاعف است. بر این اساس، حرکت به سمت کشاورزی دقیق نه یک انتخاب، بلکه یک ضرورت، به‌خصوص برای کشور ایران است. اما، علی­‌رغم افزایش آگاهی­‌های عمومی و تلاش‌های صورت گرفته در راستای حفظ منابع، استفاده بی‌رویه از نهاده‌ها و منابع آب و خاک همچنان ادامه دارد. در سال‌های اخیر، کشاورزی حفاظتی از سوی سیاست‌گذاران و مجریان بخش کشاورزی مطرح و با جدیت تمام پیگیری شده است؛ با این‌حال, عدم تصمیم‌گیری‌های به‌موقع، جامع و قاطع در استفاده از فناوری‌های نوین در سطوح مختلف فعالیت‌های کشاورزی، در مقام عمل اجرای اصول کشاورزی دقیق توفیق چندانی نداشته است. 

در این زمینه برای نشان دادن اهمیت پرداختن به کشاورزی دقیق و ایجاد زمینه برای هم‌فکری و هم‌افزایی بخش‌های مختلف علمی، تحقیقاتی و اجرایی حوزه کشاورزی، همایش کشاورزی دقیق با حضور متخصصان و محققان دانشگاه­‌ها، مراکز تحقیقاتی، نهاد­های سیاست­‌گذاری و صنایع مرتبط و نیز دبیر کل کمیسیون بین­‌المللی مهندسی کشاورزی و بیوسیستم (CIGR) در دانشگاه تبریز برگزار خواهد شد. با این امید که ‌بتوان با بهره‌گیری از تجربیات بخش‌های فوق­‌الذکر و به‌کارگیری علوم روز، گام موثری در حفظ منابع و تامین نیاز­های غذایی کشور برداشته شود.

کارگاه آموزشی DGPS

کارگاه آموزشی استفاده از تصاویر ماهواره‌ای در کشاورزی